Piątek , 28 lipiec 2017
Imieniny Ada, Innocenty, Wiktor, Walenty, Marcelia, Wiwiana, Sylwiusz
14:50

Aktualności

PO REFORMIE OŚWIATOWEJ - MAŁO UCZNIÓW W SZKOŁACHZaledwie 51 dzieci poszło do pierwszych klas w szkołach na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie. To o prawie 120 mniej, niż planowano przed reformą edukacji. W trzech placówkach wcale nie utworzono klas pierwszych.

Powodem takiej sytuacji jest zniesienie obowiązku posyłania 6-latków do szkoły. Większość rodziców zdecydowała się pozostawić swoje dzieci w domach lub w przedszkolach na jeszcze jeden rok. Rodzi to spore zamieszanie w szkołach, bo w tym roku dzieci jest za mało, a w przyszłym będzie za dużo. Zamiast planowanych 10 oddziałów pierwszoklasistów, 1 września utworzono zaledwie 4.
"Na szczęście obyło się bez większych zwolnień nauczycieli. Nasz stan kadrowy zmniejszył się o cztery osoby. Dwie odeszły na emeryturę, a kolejne dwie miały umowę na czas określony i zakończyły pracę" - mówi Marek Tymecki, Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim.

Zamieszanie na rynku oświatowym spowodowało również kłopoty z przyjmowaniem dzieci do przedszkoli. W Gminie Sępólno Krajeńskie, zabrakło miejsc dla wszystkich 3-latków.
Z powodu zmniejszenia ilości dzieci w szkołach, mniejsza będzie też subwencja oświatowa. Samorząd Sępólna Krajeńskiego szacuje, że będzie to o około 650 tysięcy mniej niż obecnie.
W całej gminie do wszystkich siedmiu szkół, w tym roku uczęszcza łącznie 1448 uczniów.
W przedszkolach opieką objęto 437 dzieci.


Nota prawna:
Gmina Sępólno Krajeńskie jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.


Załącznik:
Plik dźwiękowy do pobrania.

Data utworzenia: 15.09.2016

inne aktualności...

Ilość odsłon 8564887