Niedziela, 20 sierpień 2017
Imieniny Bernard, Samuel, Sobieslaw, Sabina
19:20

Aktualności

Używki - droga do nikąd.W ramach realizacji projektu "Przemoc to nie siła" na specjalne zaproszenie sępoleńskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Kultury i Sztuki ze swoim programem profilaktycznym wystąpił muzyk, kompozytor i autor tekstów – Jacek Dewódzki. Spotkanie adresowane do młodzieży szkolnej było połączeniem wykładu, któremu towarzyszył muzyczny komentarz.
Jacek Dewódzki. Dziś być może niewiele mówi nam to nazwisko, przynajmniej tym, którzy na co dzień nie specjalnie interesują się muzyką. A już w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że publiczność składała się głównie z młodzieży, która w przeważającej większości nie wiedziała o istnieniu zespołu Dżem. Nic jednak straconego, mieli oni okazję poznać zarówno muzykę zespołu, jak i jej byłego wokalistę, a przy okazji wysłuchać co ma do powiedzenia w temacie profilaktyki uzależnień.
Dewódzki został wokalistą zespołu Dżem tuż po śmierci Ryszarda Riedla, występował z nimi przez 7 lat, nagrał trzy studyjne płyty i ostatecznie został zastąpiony przez Macieja Balcara. Nie przestał jednak komponować, grać i nagrywać. Obecnie jest liderem formacji Kontrabanda, której gitarzysta – Andrzej Paprot, towarzyszył mu podczas spotkania w CKiS. Wcześniej z podobnym programem pojawił się u nas zespół Na Ostatnią Chwilę. Podobnie jak wtedy, tak i teraz spotkanie to miało na celu uświadomić młodzieży jak łatwo popaść w uzależnienie i jakie niesie to ze sobą konsekwencję. Mowa nie tylko o uzależnieniu od alkoholu czy narkotyków, ale o szerzącym się na coraz większą skalę uzależnieniu od Internetu i telefonów komórkowych. Dewódzki bardzo obrazowo i dygresyjnie opowiadał o mechanizmach, które prowadzą nas do uzależnień oraz o nieświadomości, w jakiej żyjemy myśląc, że mamy wszystko pod kontrolą. Wypowiedzi puentowane były muzycznym komentarzem. Dominowały, rzecz jasna, utwory z repertuaru zespołu Dżem, usłyszeliśmy więc: "Naiwne Pytania", "Czerwony jak Cegła", "Whisky", "Harley Mój" czy "Sen o Victori", ale także "Learning to Fly" Toma Petty’ego oraz jako podsumowanie, autorską kompozycję Dewódzkiego "Oczekiwanie".
"Używki to droga do nikąd. Macie wybór, to od Was zależy jak będzie wyglądało wasze życie i cały świat" – tak podsumował swój wykład wokalista. Spotkania, takie jak to, to ciekawa forma dotarcia do młodzieży z tematami o tyle trudnymi, co istotnymi i jeśli chociaż część z nich wyszła z niego z dającą do myślenia refleksją, to oznacza, że warto takie spotkania organizować.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

Data utworzenia: 17.11.2016

inne aktualności...

Ilość odsłon 8637515