Niedziela, 20 sierpień 2017
Imieniny Bernard, Samuel, Sobieslaw, Sabina
19:17

Aktualności

Niech żyje Niepodległa!Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Sępólnie Krajeńskim były podróżą do Polski lat 20-tych. Przywołany klimat dopiero odzyskanej niepodległości dzięki postaciom żywcem wyjętych z tamtych lat, rekonstrukcyjnemu podwórku i oprawie wydarzenia, sprawił że nasz Niepodległościowy Raut Listopadowy przeniósł nas w czasie w wyjątkowo piękne miejsce.
Gazeciarz, pucybut, straganiarka, kwiaciarka, Panowie na bicyklach, najprawdziwsza kapela podwórkowa, charakterystyczne stroje i rekwizyty oraz – oczywiście – postaci historyczne, Ojciec Niepodległej Polski, Marszałek Piłsudski w towarzystwie Oddziału Terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. XVI Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy, a także oddział piechoty Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Brygada Szturmowa" również z Bydgoszczy, dzięki tym wszystkim osobistościom przywołana została moda, wspaniały klimat i radość z tamtych lat. Bo Święto Niepodległości chyba jak żadne inne święto narodowe, jest świętem, które winno nas napawać dumą i radością, jest to świadectwo triumfu i niezłomoności narodu polskiego. Dlatego też w duchu beztroskiej zabawy wspólnie z mieszkańcami radowaliśmy się z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości. Swoją obecnością zaszczyciły nas takie gwiazdy jak – Pola Negri, międzynarodowa gwiazda kina niemego oraz Jan Kiepura, bodaj najpopularniejszy spośród polskich śpiewaków okresu międzywojennego. Były tańce, był śpiew, muzyczne występy i wszechobecna radość. Pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Cecylia parafii p.w. św. Bartłomieja oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Stowarzyszeniu "Duże Różowe Słońce" niosły w świat wieść o Polsce niepodległej, a przechadzający się wśród zgromadzonych Pola Negri i Jan Kiepura ochoczo pozowali do zdjęć i rodzawali pamiątkowe autografy. Zaś nasza rekonstrukcyjna ulica wraz z przyległym do niej podwórkem ożyła w pełni dzięki statystującym nam aktorom grupy teatralnej "Bakro".
Doprawdy wyjątkowy klimat towarzyszył tegorocznym obchodom Święta Niepodległości. Szyk i elegancja, szacunek i poszanowanie wartości, umiar stojący w opozycji do przepychu i zagubiona gdzieś oryginalność cechowały te, nie tak odległe, czasy. Miło było móc choć na chwilę przenieść się do Polski lat 20-tych i poczuć "świeży oddech wolności", którym odetchnął wówczas nasz kraj.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Szymon Szwochert, Jacek Wojtania

Data utworzenia: 17.11.2016

inne aktualności...

Ilość odsłon 8637496