Piątek , 28 lipiec 2017
Imieniny Ada, Innocenty, Wiktor, Walenty, Marcelia, Wiwiana, Sylwiusz
14:51

Aktualności

Strefy Innowacji w bibliotekachBlisko 80 osób – w tym przedstawiciele sępoleńskiej biblioteki – brało udział w konferencjach i warsztatach zorganizowanych w ramach podsumowania projektu „Strefy Innowacji w bibliotekach”. Gospodarzem był Jarocin – miasto, gdzie dzięki bibliotece realizuje się idea partnerstwa i współpracy miejskich instytucji, organizacji pozarządowych, lokalnego samorządu i mieszkańców.

Jarocin jednoznacznie kojarzy się festiwalem, którego historia sięga lat 70. XX wieku, więc nazwa tej odsłony „Stref Innowacji” nie mogła być inna, jak tylko „Strefa dobrze rockująca”. Każdy, kto uczestniczył w którymkolwiek z wydarzeń, może potwierdzić, że strefy rzeczywiście dobrze rokują. Dzięki programowi, biblioteki mają szanse pełnić rolę lokalnych centrów aktywności lokalnych. Oprócz naszej delegacji, w Jarocinie gościli bibliotekarze i samorządowcy z Cieszyna, Głogowa, Gołdapi, Grodziska Mazowieckiego, Jasła, Nowego Tomyśla, Oświęcimia, Piaseczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Przasnysza, Słupska, Sopotu, Suchej Beskidzkiej, Wieliczki i Wołomina.
Braliśmy udział w warsztatach, a także je przeprowadzaliśmy. Drugiego dnia konferencji, który nosił nazwę: „Strefy Inspiracji”, poprowadziliśmy zajęcia z obsługi programu iMovie. Młodzi gimnazjaliści dostali do dyspozycji tablety z odpowiednim oprogramowaniem i 45 minut na kreatywną pracę. Efekty przeszły nasze oczekiwania – uczniowie spisali się na medal, a premiera ich dzieł odbyła się na dużym ekranie w sali widowiskowej JOK Jarocin.
Organizatorem była gmina Jarocin (ściślej - Biblioteka w Jarocinie, w ramach której działa Jarociński Ośrodek Kultury) oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - organizacja pozarządowa, która realizuje ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. Sukces PRB zainspirował Fundację do stworzenia projektu Stref Innowacji, gdzie ludzie mogą spotykać się, dyskutować, eksperymentować i szukać rozwiązań dla problemów lokalnych społeczności. Innowacje są tu rozumiane jako nowe sposoby rozwiązywania problemów społeczności lokalnych. Dzięki nim udało się przeprowadzić diagnozy, zorganizować debaty, czy spotkania mieszkańców z samorządowcami i instytucjami, stworzyć kalendarze wydarzeń miejskich, lokalne radio oraz wiele innych.
Materiał video:
https://www.youtube.com/watch?v=0_o6ZHDBBks


Data utworzenia: 30.11.2016

inne aktualności...

Ilość odsłon 8564899