Piątek , 28 lipiec 2017
Imieniny Ada, Innocenty, Wiktor, Walenty, Marcelia, Wiwiana, Sylwiusz
18:43

Aktualności

Dzieci z oddziału zerowego ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie w Operze Nova w Bydgoszczy.Dnia 14 grudnia 2016 roku dzieci z oddziału zerowego w Szkole Podstawowej w Wiśniewie udały się do Opery Nova w Bydgoszczy na przedstawienie baletowe pt. "Magiczne zabawki". Pomysłodawcami i autorami libretta baletowego są pani choreograf Iwona Runowska oraz reżyser Teatru "Roma", pan Sebastian Gonciarz. Idea spektaklu powstała z potrzeby powrotu pamięcią do fascynującej krainy dziecięcej wyobraźni, nieograniczonej fantazji i ukochanych zabawek.
         Akcja przedstawienia zaczyna się w domu Dziewczynki i Chłopca, którzy wraz z Mamą udają się do  sklepu z zabawkami. Po drodze (przemierzając widownię) docierają do niezwykłego miejsca, w którym sprzedawane są osobliwe zabawki. Jego właścicielem jest tajemniczy  i zabawny Mag,  towarzyszy mu w pracy Pomocnik. Dzieci zachwycają się zabawkami, z których każda pragnie zwrócić na siebie ich uwagę. Mag-sprzedawca rządzi nie tylko zabawkami, ale potrafi również przy pomocy czarodziejskiej różdżki  równie łatwo przywoływać przerażające grzmoty, jak i latające piórka. Owa różdżka jest wielką pokusą dla Chłopca... Gdy zapada zmrok, Chłopiec wymyka się z domu i powraca do sklepu, w którym  zabawki budzą się do życia : Szmacianka, Legoludek, Wróżka, Bokserzy, Ptak Dziwoląg i inne, zamieszkujące w przedstawieniu ów tajemniczy sklep, tańczą... Chłopiec kradnie Magowi różdżkę i próbuje rządzić  życiem lalek. Jednak rzeczywistość przerasta go. Różdżka potrafi być niesforna i krnąbrna, władanie nią nie jest takie proste ! Zaczynają się przygody kosmiczne...
        Dzięki wizualnym projekcjom i efektom świetlnym dzieci  miały okazję odbyć niesamowitą podróż w kosmos, do świata klocków lego i zdumiewającej swą rozległością przestrzeni zaaranżowanej z domina. Projekcje i efekty świetlne pobudzają głęboko dziecięcą wyobraźnię. Prowokują do bezpośredniego udziału w wyśmienitym spektaklu, którego dopełnieniem jest bezpośredni i bardzo bliski kontakt z artystami.
         Balet, wykonywany przez zespół tancerzy Opery Nova oraz gościnnie zaproszonych artystów, przebiegał z wykorzystaniem  muzyki  Aleksandra Głazunowa, Camilla Saint-Saënsa, Claude`a Debussy`ego. Przedstawieniu  dodawały urody i tajemniczości projekcje multimedialne  wyświetlane na dekoracjach i efekty iluzjonistyczne. W sali kameralnej zamontowana została podłoga baletowa,  kurtyna odsłaniania na boki, horyzont świetlny oraz imponująca ilość sprzętu oświetleniowego.
        Przed przedstawieniem dzieci miały okazję podziwiać architektoniczną urodę gmachu Opera Nova w Bydgoszczy, spacerując wzdłuż promenady nad rzeką Brdą. Skorzystały również z możliwości poznania atrakcji na placu zabaw w pobliżu gmachu opery.
         Udział w spektaklu baletowym niewątpliwie rozbudził dziecięcą wyobraźnię, dostarczył niesamowitych emocji i wrażeń. Widok zadowolenia na dziecięcych twarzach, ich zaangażowanie emocjonalne w trakcie baletu jest odpowiedzią na pytanie: " Czy warto było jechać…?"

Iwona Zawadzka- Sztandera
wychowawca kl. "0"
SP w Wiśniewie

Data utworzenia: 16.12.2016

inne aktualności...

Ilość odsłon 8565264