Czwartek, 17 sierpień 2017
Imieniny Anita, Eliza, Jacek, Joanna, Zanna, Miron, Julianna
13:48

Aktualności

RUNO OWCZE W PRACACH SĘPOLEŃSKIEJ ARTYSTKILalki, misie, a nawet elementy garderoby - to wszystko można wykonać z runa owczego. Udowadnia to Pani Beata Bohaczyk z Niechorza koło Sępólna Krajeńskiego. Jako jedna z nielicznych osób w kraju, zajęła się ona pracą artystyczną z tak nietypowym materiałem.

Runo owcze to nic innego jak wełna, pozyskana w wyniku strzyżenia owiec i odpowiednio potem przetworzona. W efekcie tego procesu przybiera ona formę podobną do waty.
Podstawowe zastosowanie runa owczego to wypełnienie poduszek i kołder. Z tego przędzie się też wełnę, z której dalej powstają swetry i czapki.
Pani Beata Bohaczyk dotarła do jeszcze jednego zastosowania tego surowca. Chodzi o rzeźbę w runie. To technika wymagająca niezwykłej cierpliwości. "Pęk runa owczego trzeba nakłuwać specjalną igłą tak długo, aż stwardnieje, jednocześnie formując pożądany kształt. Wykonanie na przykład głowy lalki to kilkanaście godzin takiej pracy" - mówi.
Nie da się wykonywać takich zadań w jednym ciągu. Jedna lalka powstaje przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. "Późniejsza satysfakcja jest jednak bezcenna" - dodaje dalej Pani Beata.
Rzeźby z runa owczego mogą mieć wiele zastosowań. Najczęściej służą jako ozdoby i zabawki. Z powodzeniem mogą służyć nawet w przemyśle filmowym. Prace Pani Beaty można znaleźć na wystawach w całym regionie. Obecnie sama prowadzi też warsztaty z rękodzielnictwa.

Beata Bohaczyk ma swoją pracownię w domu. Na Krajnę przeprowadziła się z Poznania, ponad 30 lat temu. Z wykształcenia jest matematykiem, z wyboru rolnikiem, lecz jej główną pasją jest praca artystyczna. Ciągle odkrywa nowe metody tworzenia. Biegle operuje już ponad 30 technikami rękodzielniczymi.

Strona artystki: http://paverpolart.blogspot.com/

Nota prawna:
Gmina Sępólno Krajeńskie jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.


Załącznik:
Plik dźwiękowy do pobrania.


Data utworzenia: 22.12.2016

inne aktualności...

Ilość odsłon 8624340