ARTEterapia w Wałdowie – razem możemy więcej

Zwarta i gotowa ekipa Centrum Kultury i Sztuki dotarła do Wałdowa

na pierwsze spotkanie w ramach stworzonej spontanicznie ARTEterapii czyli tzw. terapii przez sztukę. Potrzeba pomocy dzieciom, które przeżyły traumę podczas niedawnej nawałnicy skłoniła nas do zorganizowania dydaktycznych zajęć, które poprzez zabawę, zajęcia manualne i ruchowe pomogą przywrócić uśmiech na ich twarzach, jednocześnie pozwalając rodzicom skupić się na załatwianiu niezbędnych formalności i usuwaniu skutków feralnej nawałnicy.
Zainteresowanie zajęciami zorganizowanymi przy pomocy sępoleńskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Czekało na nas niemal 40 dzieci z Wałdowa oraz Wałdówka, bardzo roztropnych i dzielnych dzieci jak się okazało w toku naszego spotkania. Reszta z nas w tym czasie z produktów spożywczych oraz niezbędnych produktów higieny osobistej, zapewnionych przez dobrodusznych mieszkańców Rzeczenicy, przygotowywała symboliczne paczki dla uczestników naszych zajęć, ale także dla najbardziej poszkodowanych rodzin.
Krajobrazu jaki tam zastaliśmy nie są w stanie oddać żadne zdjęcia. Powalone ogromne drzewa, wyrwane razem z korzeniami, uszkodzone płoty i przede wszystkim zniszczone budynki mieszkalne i inwentarskie, które wyglądają jak po uderzeniu potężnej bomby. Prace mające na celu usunięcie skutków nawałnicy oraz systematycznej odbudowy uszkodzonych budynków nie ustają. To bez wątpienia widok, który zapada w pamięć na zawsze. Każdy rodzaj pomocy jest obecnie dla poszkodowanych błogosławieństwem. Dzięki darczyńcom z Rzeczenicy byliśmy w stanie zapewnić najbardziej potrzebującym niezbędne produkty, jest to jednak pomoc doraźna. Niewątpliwie najbardziej potrzebna jest każda para rąk do pracy oraz pomoc materialna. Wesprzeć poszkodowanych mieszkańców naszej gminy może każdy z nas, wpłacając dowolną kwotę na numer konta bankowego - 75 2030 0045 1110 0000 0286 4620, tytułem „likwidacja skutków nawałnicy”.
My ponadto dołożymy wszelkich starań żeby dzieci, które przyjdą na nasze wspólne zajęcia, wyszły z nich chociaż odrobinę weselsze. Pamiętajmy, że siła tkwi we wspólnocie. Pomagajmy sobie wzajemnie na tyle, na ile jest to możliwe, razem możemy więcej! Raz jeszcze, w imieniu rodzin, które dzisiaj odwiedziliśmy, dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli bądź nadal pomagają. Zdolność do bezinteresownej pomocy to największa cnota.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania