Szlaki turystyczne

"SZLAK SĘPOLEŃSKI" – (czarny) 7,5 km | SZLAK „MĘCZEŃSTWA KRAJAN” – (zielony) 28 km | SZLAK „ZNAKU RODŁA im. JANINY KŁOPOCKIEJ” (niebieski) 36,5 km | SZLAK „im. gen. JAKUBA KOMIEROWSKIEGO“ (niebieski) 22 km | SZLAK „REZERWATÓW KRAJEŃSKICH” (zielony) 29 km | SZLAK „RYCERZA BOSSUTY” (czerwony) 24 km | SZLAK „AKADEMICKI” (żółty) 6 km|

"SZLAK SĘPOLEŃSKI" – (czarny) 7,5 km. Sępólno Krajeńskie – Dziechowo – Lutówko Krótki liczący 7,5 km spacerowy szlak został poprowadzony wzdłuż północnych brzegów jez. Sępoleńskiego i Lutowskiego.

 


SZLAK „MĘCZEŃSTWA KRAJAN” – (zielony) 28 km. Jastrzębiec - Śmiłowo – Suchorączek – Wysoka – Sępólno Kraj. Szlak o długości 28 km prowadzi miejscami pamięci poległych śmiercią męczeńską w czasie okupacji hitlerowskiej. Trasa przebiega przez lesiste tereny Pojezierza Krajeńskiego, z licznymi wzgórzami morenowymi, których wysokość bezwzględna waha się od 132 do 160 m.

 


SZLAK „ZNAKU RODŁA im. JANINY KŁOPOCKIEJ” (niebieski) 36,5 km. Sypniewo – Jazdrowo – Iłowo – Radońsk – Lutowo – Lutówko Młyn – Płocicz – Duża Cerkwica – Drożdżenica Szlak poświęcony pamięci działaczki Związku Polaków w Niemczech, malarki, twórczyni znaku „Rodła”, Janinie Kłopockiej. Poprowadzony został na odcinku 36,5 km dość urozmaiconym wysokościowo terenem, przez wsie Pojezierza Krajeńskiego w których zachowały się zabytki architektury ludowej.

 


SZLAK „im. gen. JAKUBA KOMIEROWSKIEGO“ (niebieski) 22 km. Sępólno Kraj. – Sikorz – Komierowo – Wałdówko – Olszewka –Ciosek – Mała Klonia Szlak poświęcony postaci Jakuba Komierowskiego, właściciela Krajenki, który za własne pieniądze wystawił pułk piechoty i zginął w bitwie stoczonej z pruskimi wojskami pod wsią Ostrowite w styczniu 1807 r. Szlak o dł. 22 km. Prowadzi pięknymi starymi lasami, dolina rzeki Sępolny, przez obszar dawnych dóbr rodu Komierowskich.

 


SZLAK „REZERWATÓW KRAJEŃSKICH” (zielony) 29 km. Sypniewo – Iłowo – Witkowo Szlak o dł. 29 km, interesujący dla przyrodników. Prowadzi od Sypniewa przez kompleksy leśne, wzdłuż jez. Modła, Jeleń, Jelonek, w pobliżu jez. Juchacz i Mielec do Witkowa. Na trasie szlaku znajdują się rezerwaty przyrody „Lutowo” i Gaj Krajeński”.

 


SZLAK „RYCERZA BOSSUTY” (czerwony) 24 km. Sępólno Kraj. – Komierowo – Włościbórz –  Mała Cerkwica – Kamień Krajeński Szlak poświęcony jest pierwszemu właścicielowi Komierowa, rycerzowi czeskiemu Bossucie, który przybył do Polski w orszaku Dąbrówki, otrzymał nadanie z rąk Mieszka I, a jego potomkowie wiernie strzegli tych ziem przez całe tysiąclecie. Szlak wiedzie przez pola i lasy falistym terenem z ładnymi widokami na wzgórza morenowe.

 


SZLAK „AKADEMICKI” (żółty) 6 km. Sępólno – Piaseczno – Płocicz Krótki 6 km szlak wytyczony został przez studentów uczelni bydgoskich w trakcie trwania obozu szkoleniowego zorganizowanego przez ZG PTTK. Wiedzie otwartym falistym terenem Pojezierza Krajeńskiego.