1 maj - Pamięć tradycji Krajny – Izba Dziedzictwa Kulturowego
Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie odwiedzili naszej Izby Dziedzictwa Kulturowego mamy dobrą wiadomość. 1 maja w godz. 13:00-18:00 będzie można obejrzeć stałą ekspozycję pt: „Pamięć tradycji Krajny”, która zabierze nas w podróż do codziennego życia mieszkańców Krajny z przełomu XIX i XX w. Przestrzeń wystawy została podzielona na trzy części: salonik mieszczański z meblami zdobionymi motywem kwiatowym, toaletką wyposażoną w fajansową misę, dzban i naczynie do mydła, kwaterę chłopską zawierającą narzędzia z przełomu wieków oraz kącik salonowy przyozdobiony wydrukami wzorów haftów krajeńskich, z malowaną wzorami krajeńskimi porcelanową zastawą stołową i zrekonstruowaną garderobą krajeńskiej pary młodej. Ekspozycje wzbogacono dodatkowo o tak unikatowe przedmioty, jak dzieża do wyrabiania ciasta, kołowrotek, wrzeciona, magiel ręczny, lampy naftowe, prawidła do butów czy drewniane łóżko z połowy XIX wieku. Izba Dziedzictwa Kulturowego to miejsce współtworzone przez mieszkańców, przez osoby, dla których ważne jest kultywowanie tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego – dzięki nim powstała przestrzeń, która ma potencjał edukacyjny, ale przede wszystkim jest materialną, żywą wizytówką naszych krajeńskich korzeni.
Wstęp do IDK jest bezpłatny!
01.05.2023 r.
Godz. 13:00-18:00
Izba Dziedzictwa Kulturowego mieści się na ul. Jeziornej 6 w Sępólnie Krajeńskim
2 maj - Stacja Biało-Czerwona
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniający historię polskich barw narodowych, stał się dla nas inspiracją do zrekonstruowania kluczowej w dziejach naszego kraju, wielkiej mobilizacji 1920 roku, będącej dla wielu pokoleń kwintesencją patriotyzmu, obywatelskiej postawy oraz bezinteresownego poświęcenia.
Wydarzenie, które mamy nadzieję celebrować wspólnie z lokalną społecznością, będzie miało miejsce na terenie zapomnianego dworca PKP w Sępólnie Krajeńskim, a niewątpliwą atrakcją projektu o charakterze edukacyjno- patriotycznym, stanie się możliwość przejazdu pociągiem relacji Kcynia- Chojnice.
Już dziś z radością zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym niecodziennym w kontekście walki o niepodległą przyszłość Polski evencie. Jesteśmy przekonani, że zrekonstruowana przez nas karta historii, symbolicznie nawiązująca do poszanowania biało-czerwonej, będącej nieodłącznym symbolem suwerenności i przywiązania Polaków, na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników wydarzenia. Bądźcie Państwo z nami.
2 maja 2023 r.
godz.12:00
Dworzec PKP w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Ewa Quiring-Korczak
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
3 maj - Wystawa „Polskie Symbole Narodowe”
Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Chcąc upamiętnić ten szczególny dzień, zapraszamy Państwa na wystawę pt: „Polskie Symbole Narodowe”, która będzie dostępna na Placu Wolności w Sępólnie Krajeńskim w godz. 9:00-16:00. Ekspozycja odpowiada na pytania co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.
Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Zapisy na temat symboli znajdują się w Konstytucji RP oraz Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.
Serdecznie zapraszamy!
03.05.2023 r.
Godz. 9:00-16:00
Plac Wolności w Sępólnie Krajeńskim
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim