Od utworzenia Centrum Usług Społecznych w Sępólnie Krajeńskim minęły zaledwie trzy miesiące, a instytucja już oferuje mieszkańcom pierwsze swoje usługi. Od września, miesiąc po miesiącu, wachlarz ten będzie poszerzany o kolejne propozycje.
Centrum Usług Społecznych powstało w miejsce Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nowa instytucja, ze względu na inną formułę prawną ma większe możliwości nie tylko w zakresie świadczenia usług społecznych, ale też w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych. Już na starcie sępoleńska placówka zdobyła prawie 7 milionów złotych z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Są to pieniądze, które można przeznaczyć nie tylko na działalność, ale też na wyposażenie centrum w niezbędny sprzęt. Dzięki temu można realizować nowe usługi. – Są one wprowadzane przede wszystkim z myślą o naszych mieszkańcach - mówi Izabela Fröhlke, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Sępólnie Krajeńskim. Jedną z pierwszych jest dostęp do fizjoterapeuty. Z pomocy tego specjalisty mogą skorzystać wszystkie osoby, które zostaną wcześniej zakwalifikowane przez specjalną komisję do takiej formy pomocy. I choć fizjoterapia działa zaledwie od kilkunastu dni, zainteresowanie jego usługami jest już ogromne.
Kolejną nową usługą, która niebawem zostanie wprowadzona, będą porady psychiatryczne oraz usługi pielęgniarskie w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych. Osoby doświadczające przemocy domowej będą mogły liczyć na pomoc grup wsparcia. Podobne działania będą organizowane także dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Od września uruchomiona zostanie natomiast usługa „door to door”. Będzie ona polegała na dowozie osób starszych i niepełnosprawnych do lekarzy specjalistów. W tym celu zakupiono już pojazd, który jest wyposażony w windę dla wózków inwalidzkich oraz inne usprawnienia umożliwiające wsiadanie i wysiadanie osobom z ograniczeniami ruchowymi. Ta usługa będzie odpłatna, przy czym będzie to opłata symboliczna. Pomocą zostaną objęte również osoby zakwalifikowane do programu.
Kolejną usługą będzie wypożyczalnia sprzętu medycznego. Poprowadzi ją Stowarzyszenie „Dorośli Dzieciom”. – Będzie to też usługa dostępna dla naszych mieszkańców. W wypożyczalni znajdzie się sprzęt specjalistyczny. Bo jest rzeczą naturalną, że mieszkaniec kupi sobie kule, kupi sobie wózek, ale już specjalistyczne łóżko, które kosztuje 5000-5500 złotych? - no to już jest problem – dodaje dyrektorka.
Kolejną usługą będzie mieszkanie wspomagane. Jest to alternatywa dla Domów Pomocy Społecznej. W sępoleńskim lokalu będzie miejsce dla czterech osób. Dla pozostałych pacjentów, pod koniec roku otwarte zostanie natomiast Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Opiekę znajdą tam 24 osoby.
Swoją działalność prowadzą już organizatorzy społeczności lokalnej. Są to osoby zajmujące się przygotowywaniem imprez integracyjnych w terenie, promujących przy okazji usługi nowo powstałego centrum. Są też koordynatorzy indywidualnych placów wparcia. Niebawem ruszą także grupy wsparcia.
Dostęp do usług świadczonych przez CUS jest w większości przypadków odpłatny. Są to jednak opłaty symboliczne, uzależnione od dochodów osoby korzystającej z pomocy. W indywidualnych przypadkach osoby ubogie mogą być też zwolnione z opłaty.
Nota prawna: Gmina Sępólno Krajeńskie jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.