W celu monitorowania występowania zjawiska suszy został utworzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi System Monitoringu Suszy Rolniczej, prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, który podaje informacje o klimatycznym bilansie wodnym w okresach sześciodekadowych. Monitoring suszy rolniczej znajduje się na stronie internetowej www.susza.iung.pulawy.pl Komunikaty te są podstawą do potwierdzenia ewentualnego zagrożenia suszą dla poszczególnych upraw na terenie gminy.
Susza rolnicza 2024 - wnioski suszowe wyłącznie przez aplikację - informacje
Burmistrz Sępólna Krajeńskiego przypomina, iż wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy można składać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji publicznej „Zgłoś szkodę rolniczą”:
https://aplikacje.gov.pl/app/susza/.
Tym samym szkód spowodowanych suszą nie szacuje Komisja Gminna.
Na podstawie wyników Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) prowadzonego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (link do strony: https://susza.iung.pulawy.pl/wykazy/2024,0413023/) na obszarze Gminy Sępólno Krajeńskie stwierdzono zagrożenie suszą w uprawach określonych na stronie SMSR.
Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć każdy producent rolny, który złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza i posiada Profil Zaufany. Wypełnione wnioski, po uzupełnieniu informacji o wszystkich uprawach, należy podpisać Profilem Zaufanym.
Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym, który przekazywany jest do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.
Aplikacja posiada informacje o wysokości i zakresie szkód określone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Zatem zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.