UWAGA!
Informacja dla osób z niepełnosprawnościami
Dnia 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165), która wprowadziła nowe przepisy określające możliwość wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (są to przepisy docelowe a nie obowiązujące czasowo jak to miało miejsce w przypadku poprzednich rozwiązań tzw. covidowych).
Zgodnie z dodanym art. 6bb ust. 1-2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Ogłoszenie w sprawie przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności do 31.03.2025 r.
W związku z wejściem w dniu 03 sierpnia 2024r. ustawy z dnia 24.07.2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165) zmieniono zasady przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
Przypominamy, że orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności przedłużone do 30.09.2024 r., maksymalnie mogą obowiązywać do 31 marca 2025 r. – pod pewnymi warunkami. Zgodnie bowiem z art. 6bb ust. 1 ustawy o rehabilitacji, orzeczenie zachowuje ważność do dnia, w którym nowe orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Przedłużyć ważność orzeczenia do 31 marca 2025 r. można:
-
jeżeli wniosek o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia (do końca września 2024 r. w przypadku osób korzystających z przedłużenia ważności orzeczenia na mocy poprzednich przepisów);
-
po złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia – przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia.
Mieszkańcy Gminy Sępólno Krajeńskie składają wnioski o dalsze orzeczenie do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku, ul. Powstańców Wielkopolskich 2a, 89-410 Więcbork, tel. tel. / fax 52/ 389 67 90, e-mail: poczta@pzoonwiecbork.pl
Osoba zainteresowana otrzymaniem po 30 września 2024 r. ww. świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności powinna złożyć w organie właściwym (mieszkańcy Gminy Sępólno Krajeńskie zgłaszają się do Centrum Usług Społecznych w Sępólnie Krajeńskim, ul. Szkolna 8, biuro nr 13), wniosek o dane świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny, lub inne świadczenie związane z posiadaniem orzeczenia, po uzyskaniu nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo, nie mając nowego orzeczenia zgłaszają się z zaświadczeniem, o którym mowa w 6bb ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, określającym termin ważności dotychczasowego orzeczenia.
Dzięki wprowadzonym przepisom, istnieje możliwość zachowania statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, a tym samym zabezpieczone są te osoby przed utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia.
To się teraz zmieniło!!!
Przepisy przedłużające ważność orzeczeń, nie zawierają zapisu, że następuje z urzędu przedłużenie automatyczne prawa do świadczeń rodzinnych powiązanych z niepełnosprawnością, jak np. świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek pielęgnacyjny czy zasiłek z pomocy społecznej np. zasiłek stały. Każdorazowo należy przedłożyć orzeczenie i zawnioskować o stosowne świadczenie lub przedłożyć stosowne zaświadczenie wydane przez powiatowy zespół o złożeniu wniosku na komisję.
MIESZKAŃCU GMINY SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE – PAMIĘTAJ!!!
Jeżeli chcesz zachować ważność orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności powinieneś złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia w okresie ważności dotychczasowego. Umożliwi to zachowanie szeregu świadczeń, ulg i uprawnień!!!