Tegoroczna edycja Sępoleńskiej Akademii Sukcesu została pomyślana jako cykl spotkań z absolwentami sępoleńskich szkół. Po wizycie Filipa Drogosia było nam dane gościć Dominikę Chylewską. Prowadząc na co dzień dział komunikacji Caritas, Dominika spotyka się z ludźmi dotkniętymi rozmaitymi kryzysami. Jest wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Obserwowała z bliska eskalacje wojen w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, była na terenach zniszczonych przez niedawną powódź, a ostatnio w trawionej konfliktem wewnętrznym i skrajnym ubóstwem Etiopii. Jej praca polega m.in. na relacjonowaniu wydarzeń oraz informowaniu o potrzebach i możliwościach wsparcia potrzebujących. Caritas organizuje zbiórki, nagłaśnia problemy i apeluje o wsparcie – w zależności od sytuacji – tak materialne, jak i rzeczowe. To praca często w niełatwych warunkach, a przyglądanie się ludzkim tragediom bywa sporym obciążeniem psychicznym, jednak – jak twierdzi Dominika – by skutecznie nieść pomoc, należy nauczyć się panować nad swoimi emocjami. A to właśnie pasja do tego by pomagać, by odmieniać życie, jest motorem napędowym jej działań.
Dominika to także autorka książki „Paprodziad”, poświęconej życiu i twórczości kolorowego ekscentryka, Włodzimierza Dębowskiego, wokalisty przez lata związanego z zespołem Łąki Łan. Będąc fanką Łąki Łan Dominika wpadła na pomysł napisania książki o jednym z jej ulubionych zespołów, pomysł ten ewoluował i ostatecznie przybrał kształt biografii Paprodziada, który w trakcie 4 lat – w czasie których powstawał tekst – stał się przyjacielem naszej gościni. Jak sama przyznaje, poznając go bliżej upewniła się w tym, że jego artystyczna kreacja i osobowość poza sceniczna niewiele się różnią, choć – jak każdy człowiek – Paprodziad nie jest wolny od ludzkich słabości i wad, do których jednak potrafi się przyznać i szczerze o nich opowiadać. Biografia ta nie jest więc laurką na cześć ekstrawertycznego freaka, a raczej opowieścią o spełnianiu marzeń i poszukiwaniu własnej tożsamości.
Dominikę cechuje życiowy entuzjazm. Jak przyznała „sukces” to dla niej wcale nie bycie na świeczniku, sukces to życie w zgodzie ze sobą i czynienie dobra. W realizowaniu tej misji Dominika jest niezwykle konsekwentna – nie tylko zawodowo, ale także prywatnie.
Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania