Sępólno Krajeńskie ma już oficjalnie swój etnodizajn. Jest to zestaw znaków graficznych charakterystycznych dla danego regionu. Sępoleński etnodizajn nawiązuje do haftu Krajeńskiego.
Potrzeba opracowania lokalnego znaku graficznego, charakterystycznego dla Sępólna Krajeńskiego wynikła z kilku powodów. Pierwszym, było częste mylenie haftu krajeńskiego z haftem kaszubskim, a co za tym idzie, mylne przeświadczenie części turystów, że Sępólno Krajeńskie leży na Kaszubach. Tymczasem Sępólno Krajeńskie, jak sama nazwa mówi leży na Krajnie. Ale tu pojawia się kolejny problem. Okazało się, że Krajna podzielona jest wewnątrz na mniejsze regiony, charakteryzujące się na przykład swoim własnych haftem, mimo iż wszystkie one należą do tej samej rodziny – haftów Krajeńskich. I tak jak w haftach kaszubskich wyróżniany jest m.in. haft szkoły żukowskiej, puckiej, gdańskiej, słupskiej, tak na Krajnie występuje haft krajeński więcborski, czy złotowski. Haft sępoleński jako taki, nie był nigdy dotąd opisany, ani nawet oznakowany. Zadania tego podjęła się prof. Dorota Angutek, etnolog i kulturoznawca. Na jego przykładzie zbudowano lokalny etnodizajn. – Są to wzory opracowane na bazie motywów ludowych. Promują one tradycje Krainy, naszego regionu i będą wykorzystywane w naszej gminie promocyjnie i informacyjnie – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Sępoleńskie wzory nawiązują do motywów kwiatowych. Ich cechą charakterystyczną jest połączenie bieli i czerni z różnymi odcieniami kolorów niebieskich.
Nota prawna: Gmina Sępólno Krajeńskie jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.