Borynowe z Jagną zaślubiny pod biało-czerwonym sztandarem
2 maja cała Polska mieni się bielą i czerwienią. W Święto Flagi Rzeczypospolitej polskie barwy stają się podstawą artystycznych, historycznych i edukacyjnych widowisk czy inscenizacji. Tak było również w Sępólnie Krajeńskim, do którego zjechali się bohaterowie narodowej epopei Władysława Reymonta „Chłopi”. Ich wizyta nie była przypadkowa, oto bowiem w samym sercu miasta odbyły się zaślubiny Jagny i Macieja Boryny.
Wydarzenie inspirowane fragmentami powieści naszego noblisty powstało z miłości i pasji do tańca. Wiejskie wesele to huczne wesele, wesele na którym nikt nie oszczędza nóg i gardeł. Toteż widowiskowe piruety, podskoki i inne akrobatyczne figury roztańczonych par stanowiły centralny punkt tej z rozmachem przygotowanej imprezy. Za patrona tegorocznego Święta Flagi Rzeczypospolitej nie bez powodu przyjęliśmy Władysława Reymonta i bohaterów jego najsłynniejszej powieści. „Chłopi” to tekst, w którym istotne są wątki dotyczące dziedzictwa kulturowego oraz kultury lokalnej, stanowiącej fundament kultury w ogóle. Ponadto rok 2025 został ustanowiony rokiem Władysława Stanisława Reymonta, co dodatkowo zainspirowało nas do symbolicznej wycieczki do Lipiec. W wydarzeniu udział wzięły dziewczęta niegdyś doskonalące swoje taneczne talenty w CKiS. Ich zaangażowanie i wysiłek włożony w to by widowisko stało na jak najwyższym poziomie, zaowocował nostalgicznym, emocjonalnym spektaklem o miłości i walce serca z rozumem. Za oprawę muzyczną Borynowego wesela odpowiadał bydgoski Kwartet Kujawy. Przepiękne, folklorystyczne melodie pomogły nam wczuć się w klimat XIX wiecznych zaślubin. W takim anturażu przez niespełna godzinę mogliśmy obserwować pełne zwrotów akcji i silnych emocji widowisko, które spuentowała kolektywnie odtańczona polka.
Kulminacyjnym punktem tegorocznego Święta Flagi był korowód ze stumetrową flagą, uszytą z inicjatywy Pani poseł Iwony Kozłowskiej. Biało-czerwoną przy dźwiękach muzyki wspólnie ponieśli włodarze miasta, aktorzy biorący udział w przygotowanym przez CKiS wydarzeniu oraz mieszkańcy miasta. Było to wyjątkowo symboliczne zwieńczenie święta, którego ideą jest podkreślanie wspólnotowości i jedności wszystkich Polaków.
Materiały Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Marcin Jarski