Centrum Usług Społecznych w Sępólnie Krajeńskim ogłasza nabór wniosków do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresatami Programu są:
-
dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem
o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt. 7 i 8 w orzeczeniu
o niepełnosprawności:
-
konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
oraz
-
osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
-
o znacznym stopniu niepełnosprawności;
-
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
-
traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej
i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Program adresowany jest dla mieszkańców Gminy Sępólno Krajeńskie.
Ważne !!!
-
Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać asystenta z wyłączeniem osób będących członkami rodziny, opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu. Za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synowa, macochę, ojczyma oraz osobę pozostająca we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem. uznać rodziców, dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma. Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje gmina, która realizuje Program, z uwzględnieniem postanowień ust. 4 pkt 1 lub 2 programu.
-
W przypadku gdy usługi asystencji osobistej mają być świadczone na rzecz małoletnich, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. 2024 poz. 560), a także wymagana jest pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego.
-
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 12, finansowane ze środków publicznych.
-
Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach Programu, uczestnik nie ponosi odpłatności.
-
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni
w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej. Do czasu realizacji usługi asystencji osobistej nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.
Program zapewnia usługi asystencji osobistej w szczególności polegającej na pomocy asystenta w:
1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Komplet dokumentów należy składać do 30 grudnia 2024 roku.
Po 30 grudnia 2024 roku nabór będzie otwarty, a usługi asystencji osobistej będą przyznawane pod warunkiem dostępnych środków finansowych w ramach Funduszu Solidarnościowego lub w przypadku rezygnacji przez osobę niepełnosprawną, która została zakwalifikowana do programu.
Zgłoszenie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie. Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników oraz osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, a także dostępności usług asystencji osobistej na terenie zamieszkałej gminy, zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi.
Gmina/powiat, przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby:
1) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
2) osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Kto ma pierwszeństwo w otrzymaniu wsparcia:
Otrzymaliśmy środki, które pozwolą nam na objęcie pomocą 71 osób. Aby wsparcie asystenta trafiło do najbardziej potrzebujących osób wprowadziliśmy kryterium punktowe. Im zdobędziesz więcej punktów, tym masz większą szansę na otrzymanie wsparcia asystenta.
Kryteria punktowe:
-
osoba samotnie gospodarująca, która nie ma możliwości korzystania ze wsparcia bliskich - 6 punktów,
-
osoba wspólnie gospodarująca z inną osobą z niepełnosprawnością, która nie ma możliwości korzystania ze wsparcia bliskich – 5 punktów,
-
osoba z niepełnosprawnością sprzężoną (na orzeczeniu są wskazane 2 lub 3 symbole przyczyn niepełnosprawności) - 4 punkty,
-
osoba, która nie jest objęta usługami opiekuńczymi lub specjalistycznymi usługami opiekuńczymi - 3 punkty,
-
osoba uczęszczająca do placówki wsparcia dziennego (takiej jak: warsztat terapii zajęciowej, środowiskowy dom samopomocy, dzienny dom pomocy itp.) – 2 punkty.
Uwaga !!!
Możemy zweryfikować informacje, które mają wpływ na uzyskane punkty. Aby to zrobić
-
umówimy w Twoim mieszkaniu wizytę pracownika,
-
zweryfikujemy dokumenty.
Zgłoszenie uczestników do Programu:
W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:
-
Karta zgłoszenia do Programu.
-
Kopia orzeczenia o niepełnosprawności/o stopniu niepełnosprawności.
-
W przypadku osoby z niepełnosprawnością, która jest częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolniona kopia postanowienia sądu lub zaświadczenia o byciu opiekunem prawnym.
-
Podpisana klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2025 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie prosimy o kontakt z Panią Nataszą Ksobiak pracownikiem Centrum Usług Społecznych w Sępólnie Krajeńskim przy ul. Szkolnej 8, telefonicznie pod numerem telefonu: 52-388-84-54 lub e-mailowo: n.ksobiak@cus-sepolno.pl.